Vývoj štěňat po porodu
VÝVOJ ŠTĚŇAT
Štěňata přicházejí na svět plně osrstěná, ale slepá. Jejich porodní hmotnost se u retrievrů pohybuje mezi 350 a 450 gramy.
Od 12. dne života se štěňatům začínají otevírat oči a zvukovody. O pár dní později začínají zkoušet první krůčky.
Počínaje 3. týdnem se prořezávají první mléčné zoubky (v tomto období jsou štěňata velmi náchylná k nákazám).
Od 4. týdne začínají štěňata vylézat z porodní bedny. Je velmi důležité, abyste se jim v tomto věku intenzivně věnovali. Až do 7. týdne života u nich totiž probíhá tzv. fáze vtištění. Jestliže by v tomto věku neměla štěňata dostatek kontaktu s lidmi, zůstala by bázlivá a nevyvinul by se u nich vztah k lidem.
Od 7. týdne začíná další důležitá fáze vývoje štěňat: socializační. To znamená, že se ve hře se sourozenci učí sociálním a jiným dovednostem chování psů.
Pozor! Ve třech dnech je vhodná doba pro odstranění paspárku na zadních končetinách pokud je některé štěně má.
Štěňata potřebují sát od své matky co nejdříve. Je důležité pozorně sledovat, zda úspěšně pijí a prospívají, měli byste je u toho však co nejméně rušit. Je vhodné všechna štěňata po narození zvážit a poté sledovat během tří dnů přírůstky na váze. Převažovat je také potom pravidelně po týdnu. Je vhodné štěňata označit např. mašličkou, číslem, puntíkem. Alespoň prvních pár týdnů byste neměli nechat vaši fenku s potomky rušit návštěvami z řad sousedů a přátel.
Nelekejte se, budou-li sebou štěňátka ve spánku škubat. Je to zcela normální a pro jejich vývoj svalstva důležité.
Je vhodné pravidelně stříhat drápy nůžkami na nehty, aby matku nepodrápali.
VÝŽIVA ŠTĚŇAT
V prvních 3 až 4 týdnech krmí fena štěňata svým mlékem. Proto feně musíme podávat minimálně dvojnásobek obvyklého množství potravy, vysoce výživné a dostatek minerálních látek a vitamínů. Od 3. týdne jež musíme štěňata přikrmovat. Podávejte jim speciální mléko pro štěňata, popřípadě trochu jogurtu, tvarohu, škrábané maso, obilné vločky, strouhanou zeleninu nebo granule určené pro výživu štěňat. Granule je nezbytné namáčet. Granule zalijte slepičím vývarem s přídavkem, kořenové zeleniny a slepičino masa. Pokud štěňátkům dáváte vařenou stravu, musíte přidávat minerály a vitamíny.
Fena vychovávající štěňata potřebuje veškerou péči a pozornost. Musí dostávat kvalitní stravu v poměrně malých dávkách. Musí mít stálý přístup k tekutinám, nejlépe s přídavkem glukózy. Prospívá i syrový vaječný žloutek (bílek se nesmí podávat). Je vhodný také vápník, aby se zabránilo eklampsii.