Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dědičné choroby (DKK)

DĚDIČNÉ CHOROBYklip_90.jpg

 

DYSPLÁZIE KYČELNÍHO KLOUBU (DKK)

DKK je chorobná změna kloubů. V pokročilém stádiu může vést ke zchromnutí. Při vzniku DKK hraje významnou roli dědičnost, podmínky chovu pejska a výživa.

JAK OMEZIT RIZIKA VZNIKU DKK:

Je nutné zvolit kvalitní krmivo pro současně odpovídající věk štěněte. Je zcela trestuhodné přetěžování pejska do roku věku dlouhými procházkami bez možnosti odpočinku. Je vhodnější proběhat pejska vícekrát denně po menších dávkách. Je zcela nevhodné nechat  pejska běhat za kolem. Je nutné zabránit pejskovi ve volném pobíhání po schodech, zamezit seskakování z větších výškových rozdílů. Osobně doporučuji pokud máte schodiště pejska po schodech nosit do doby dokud ho v podstatě unesete. Kluzká podlaha není rovněž ideální povrch pro štěňátko. Názory na podíl jednotlivých faktorů na vznik DKK se různí. Proto se snažte vytvořit štěňátkům co nejlepší podmínky.

klip_53.jpg

DYSPLÁZIE LOKETNÍHO KLOUBU (DLK)

Normální vývoj kloubní chrupavky může být narušen v ramenním, loketním, ale i kolenním a patním kloubu. Následek může být u DLK ochromení jedné nebo obou předních končetin. U osteochondrózy bývá bolestivý a zchromlý ramenní, loketní, kolenní nebo patní kloub. Vznik obou kloubních onemocnění je podporován nadváhou nebo přetěžováním kloubů s chybným držením končetin.

VYKLOUBENÍ KOLENE (paterální luxace)

Postavení zadní nohy není správné, nebo příliš slabé vazy přidržující čéšku v koleni. Pes si často zadní končetinu vykloubí a nemůže na ni došlápnout.

PROGRESIVNÍ ATROFIE SÍTNICE

Jedná se o dědičné onemocnění oční sítnice, které časem vede k oslepnutí. Počáteční příznaky jsou šeroslepost, zhoršení zraku přes den a rozšíření zornic. Bohužel vada bývá diagnostikována u psů až ve věku 4–5  let.

NADPOČETNÉ OČNÍ ŘASY

Mohou z okrajů víček dráždit rohovku. Proto se obvykle musí operativně odstranit nebo vytrhat.

ŠEDÝ ZÁKAL

Jedná se o mléčné zakalení oční čočky. Uvedená choroba se především dědí, ale může se projevit i jako následek cukrovky nebo očního zánětu.

ONEMOCNĚNÍ OČNÍCH VÍČEK

  • Entropium - je stočení víček dovnitř. Řasy při něm dráždí povrch oka poškozuje jej

  • Ektropium - označuje volné odchlípení dolního víčka od povrchu oka. Dochází zde k usazování nečistot a k zánětům spojivkového vaku.Obě vady se dají řešit operativně.

EPILEPSIE (Padoucnice)

Záchvat epilepsie postihuje psy nejčastěji ve spánku nebo během odpočinku. Dochází během něj ke ztrátám vědomí a občas i k samovolnému vyprázdnění močového měchýře. Epilepsie může být zděděná, ale mohou ji vyvolat i různé záněty a zranění. Patří k příznakům psinky. Jedná se především o dědičnou záležitost.