Jdi na obsah Jdi na menu
 


Porod štěňat

POROD ŠTĚŇAT

 

CO BUDEME POTŘEBOVAT K PORODU

  • desinfekční prostředky - k desinfekci pupečního pahýlu a nůžek a k udržování čistoty prostředí
  • ostré nůžky na přestřižení pupeční šňůry
  • sterilní gáza, vata, nit na podvázáni pupeční šňůry
  • dostatečné množství vyvařených textilií (menší rozměry můžete potřebovat na vytření tlamiček, větší na udržení hygieny fenky a porodního prostředí, k podkládáním pod fenku, aby neležela po celou dobu porodu v mokrém, k masážím a rozdýchání štěňátek, k manipulaci s nimi, k vytřením štěňátek do sucha, k vaší hygieně apod.), textilie musí mít dobrou sací schopnost

V lékárnách  jsou k dostání dětské podkladové pleny na jedno použití, které mají velmi dobrou sací schopnost a jsou propustné pouze z jedné strany. Fenka tak leží stále v suchu a ušetříte si tím velkou spotřebu ostatních textilií.

klip_27.jpgklip_12.jpgklip_14.jpgklip_10.jpgklip_16.jpgklip_7.jpgklip_5.jpgklip_18.jpgklip_6fff.jpg

 

 

  • dostatek teplé vody na udržení hygieny

  • váhu ke zjištění porodní hmotnosti jednotlivých štěňátek (můžete tak sledovat přírůstky jednotlivých štěňátek)

  • poznámkový blok a tužku  k zaznamenání: porodních vah, časů narození, pohlaví, počty vyšlých lůžek a jiné

  • barevné stužky, fixy k označení jednotlivých štěňátek pro budoucí rozlišení při manipulaci s nimi  a převažování

  • košík na prádlo na přenášení štěňátek v případě návštěvy veterináře, převlékání porodní bedny a jiné nutné manipulaci

  • telefon  a v záloze domluveného veterinárního lékaře pro případné komplikace

PORODklip_124kk.jpg  

Obvyklá doba březosti je 58-63 dní. Prvničky, nebo fenky, které mají početný vrh můžou rodit již 58 den. Většina fen začíná rodit buďto v noci, nebo časně ráno.

Snadnost s jakou fena porodí, závisí do jisté míry na stavbě jejího těla. Feny instinktivně vědí, co mají dělat. Chovatel by měl na průběh porodu jen dohlížet, zasáhnout pouze pokud není něco v pořádku. Feny rodící poprvé mohou být zmatené, dokud se první štěně nenarodí a nezačne sát. U některých plemen je obvykle na majiteli, aby roztrhl plodovou blánu obepínající štěně a přestřihl pupeční šňůru.

Prvním příznakem, že se blíží porod je, že fence přibližně 4-5 dní před porodem začne klesat bříško a povolí přeska. Dalším častým příznakem jsou nateklé struky. Přibližně 114 hodin před porodem začne klesat tělesná teplota (měřená v konečníku) cca o 1 stupeň . Dalším signálem je změna v chováni fenky, která začíná vyhledávat klidné místo (porodní bednu), nebo jiné místo k slehnutí. Toto místo si upravuje hrabáním, vytváří si pelíšek a točí se dokola.

klip_121nnn.jpgBěhem porodu často fena dlouho leží natažená v porodní bedně s hlavou mezi předníma nohama. Bývá neklidná a kouše a trhá nastlané noviny. Více či méně prudké oddechování a záchvěvy těla vás upozorní na to, že se feně začínají otevírat porodní cesty. U prvorodičky to někdy může trvat až 36 hodin. Po celou dobu by měla fena být nepřetržitě pod vaším dohledem ve dne i v noci.

Fena začíná mít hlenovitý výtok, ohlíží se dozadu, pokouší si olizovat vulvu a začíná tlačit. Nyní nastávají porodní bolesti. Fena při nich hrabe a trhá noviny pod sebou. V různých intervalech porodní stahy pokračují. Samotný porod začíná prasknutím vrchního celkového obalu. Spolu s ním může prasknout i vlastní obal prvního štěněte. Dochází k odtoku značného množství tmavě zelené plodové vody. To se již zanedlouho objeví první štěně, které by se mělo narodit nejpozději do hodiny od odtoku. Štěňata vychází napřed hlavičkou nebo zadečkem (zhruba 30 % štěňátek se rodí pánevními končetinami, 70% v poloze přední, tedy hlavičkou). Spolu se štěnětem vyjdou zbytky plodové vody, mazlavá zelená tekutina a menší množství krve. Štěně je obklopeno plodovým obalem a diskovitou placentou. Fena je z obalu vysvobodí, překousne pupeční šňůru a plodové obaly i placentu sežere (u početnějších vrhů je vhodné dát ji sežrat jen 2-3 placenty). Potom začne své mládě intenzivně masírovat jazykem, čímž je jednak osuší, jednak povzbudí jeho oběhový systém. Placenta by měla vyjít nejpozději do 15. minut. Štěňátko převážíte uděláte záznam o porodní váze a vyšlé placentě.

klip_19.jpg

Normální intervaly mezi příchodem jednotlivých štěňat na svět bývají 5–45 minut. U mimořádně početných vrhů často dochází k tomu, že porodní stahy ustanou a další štěně přichází na svět po přestávce trvající 1 až 2 hodiny. Tehdy je žádoucí podat feně na pití slabý roztok hroznového cukru (Glukopur seženete v lékárně).

 

Je také vhodné projít se s fenkou po zahradě, aby se pohybem břišních svalů porod urychlil.

Je-li interval mezi dvěma porody delší než 2 hodiny, hrozí riziko utonutí štěňátka a s tím spojené riziko postupné sepse v děloze fenky. V případě, že fenka nemůže přes stahy i odtok plodové vody stěně porodit, je nezbytné obrátit se neodkladně na veterinárního lékaře. Hlavní příčinou takto vzniklé komplikace je velikost štěňátka, nebo jeho špatná poloha. Porod může trvat až 24 hodin.

Většina fen si porod řídí samostatně.

Po porodu nastává u fenky poporodní stádium, kdy se fenka po dobu týdne, nebo týdnů čistí. Doba, po kterou se děloha vrací do klidového stavu může být u různých fen rozdílná. Délku čištění ovlivňují faktory, jako je počet štěňat, průběh porodu, rasa a pod. Očistky, které zpočátku z feny vychází, mají zpočátku nazelenalou barvu, později bývají narůžovělé a je vhodné fenku častěji omývat.

Po ukončení porodu fenku vyvenčíte, osprchujete ji a spolu se štěňátky uložíte do porodní bedny.

klip.jpg

Několik hodin po porodu je možné udělat fence sonografické vyšetření a ujistit se tak, že je děloha čistá. Toto vyšetření je dobré podstoupit. V děloze, nebo porodních cestách fenky může být ještě jedno štěně, které už fenka nemůže pro své vyčerpání porodit. Může se také stát, ze spolu s plodem nevyjdou všechny placenty. V takovém to případě píchne veterinární lékař rodičce injekci na vypuzení plodu. Je nutné také sledovat tělesnou teplotu.

Během porodu nabízejte fence vodu v malých dávkách. Po porodu zvolte pro fenku takové krmivo, které nezpůsobuje zácpu. Vhodná je kašovitá strava. Fenka tak při vyměšování nebude muset tlačit. Je to šetrné s ohledem na její rodidla.

Přibližně 14-21 dní trvá výtok z rodidel fenky. Tento výtok způsobuje postupné čištění dělohy od zbytků plodové vody a placent. Výtok je zpočátku tmavě červené až hnědé barvy, s ubíhajícími dny výtok světlá, až zcela zmizí. Po celou tuto dobu fenku oplachujte sprchou a důkladně vysušte, aby byla štěňátka v porodní bedně v čistotě.