Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hárání u fen

HÁRÁNÍ A NAKRYTÍ FENKYklip_56.jpg

 

HÁRÁNÍ

Fenky poprvé začínají hárat ve věku 7 - 13 měsíců. Barvení trvá 3 týdny.

Pro stručnou orientaci je třeba uvést, že délka hárání feny je asi 20 - 23 dní a skládá se z několika období:

  1. PROESTRUS - období před říjí (průměrná délka 7 - 9.dní)

  2. ESTRUS - období říje (průměrná délka 5 - 9 dní)

  3. METESTRUS – období po říji

  4. ANESTRUS - období klidu

Asi 70% fen hárá dvakrát do roka a z těchto zvířat 70% hárá na jaře a na podzim.  

Naše fenka začala poprvé hárat v 1 roce a 11 dní.

 

 Pokud chováte fenku v bytě, je možnost zakoupit pro ní hárací kalhotky.

klip_119.jpgklip_117.jpgklip_116.jpg

 

Již první říje, které se u psa říká hárání, může být plodná, zabřeznutí však není zatím žádoucí. Zpravidla ještě není dokončen tělesný vývoj zvířete. První hárání také může být značně delší než se stane později obvyklým. Další říje se opakují ponejvíce dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Feny malých plemen mohou hárat častěji, velká mohou zase hárat pouze jednou ročně. Není to však vždycky pravidlem. První stadium říje, jakýsi úvod celého cyklu je doprovázen zduřením zevních pohlavních orgánů feny. Začíná odkapávat řídká, krvavě zbarvená průhledná tekutina. Pach feny se stane pro psy neobyčejně atraktivní a okolo obydlí feny se začnou rojit jedinci neuvěřitelného vzhledu a nekonečné trpělivosti. Fena zatím důvěrnější projevy odmítá. Toto stadium trvá různě, od 5 do 15 dnů. Potom se rychle, během několika hodin výtok změní na žlutooranžový, kalný hlen. Nastala ovulace a fena je schopná oplození. Shromáždění psi znásobí svou vynalézavost, aby se k ní dostali. Také chovatel by měl zvýšit ostražitost, neboť nastává kritické období, dvou, maximálně čtyř dnů. Fena se důvěrnostem nebrání, naopak nadbíhá těm nejošklivějším nápadníkům. Ať dojde ke krytí nebo ne, výtok se změní opět na krvavě zbarvený a říje několik dnů doznívá. Fena je stále pro psy zajímavá, ale už s nimi nechce nic mít.

Praktická rada:

Háravou fenku není třeba v období hárání držet mimo vodní toky. I háravá fenka se může koupat.

 NAKRYTÍ FENKY

K nakrytí bychom měli vzít fenku zpravidla mezi 10 - 16 dnem, to je nejvhodnější doba.

Hranice minimálního věku pro připuštění bez negativních následků na organismus pro velká plemena je nad 18 měsíců a to v cca 11 dnu hárání.

Březost feny retrievra tvá obvykle 63 dnů. Tato délka březosti může kolísat mezi 58 dny od páření a 65 dny a za normální podobné výkyvy považujeme tehdy, jestliže se fena chová klidně a její tělesná teplota nepřesahuje 39 °C.

 V tuto dobu si fenu více hlídejte před nežádoucími pejsky.